Ana Sayfa / Anne ve Bebek / Çocukların Beslenme Alışkanlıkları Nasıl Olmalıdır?

Çocukların Beslenme Alışkanlıkları Nasıl Olmalıdır?

Çocuklara yemek yedirmek zordur. Hele ki konu sebze yemekleri olunca bu iş daha da zorlaşır. Ama her çocuğun sağlıklı büyüyebilmesi için yemesi gereken önemli yiyecekler var. Örneğin; hem kalsiyum almaları için çocukların bolca süt içmesi gerektiği söylenmektedir, diğer yandan da alerjisi olan çocuklarımızı unutmamamız gerekir. Sağlıklı beslenmenin temel unsurları artık bellidir.

bebek

Yetişkinde olsanız çocukta olsanız öneriler hep aynıdır. Dengeli bir beslenme, çok çeşitli gıda türlerini içermektedir.
• Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze.
• Tam tahıllı ekmek ve tam tahıllı kahvaltı gevreği gibi rafine edilmemiş nişastalı yiyecekler.
• Et, balık, yumurta ve mercimek gibi protein açısından zengin yiyecekler.
• Bazı sür ürünleri.

çocuk

Çocuğunuzun sağlıklı yemek yemesi ve güzel beslenebilmesi için iki ürünü her öğünde kullanabilmeye dikkat edin. Süt, yoğurt, peynir gibi bu besinler kalsiyum, çinko, iyot magnezyum protein A ve B vitaminleri içerir. 1 yaşının üzerindeki çocuklara günde 500 ml’den fazla süt verilmemelidir. Bu dönemde az yağlı ürünlerinde kullanılması önerilmez. Et, balık ve mercimek, nohut gibi baklagiller ve yumurtayı da eklemeliyiz. Bu besinler protein, A ve B vitaminleri, demir, çinko ve lif içerirler. Özellikle demir eksikliğine bağlı kansızlığın önlenmesi için kırmızı etten zengin beslenme bu dönemde çok önemlidir. Sonra sebze ve meyve gelir. A ve C vitaminleri, folik asit, demir ve potasyum, içerirler.

çocuk-bebek

5 yaşına kadar bir çocuğa her gün 2 su bardağı süt veya yoğurt verilmelidir. Çünkü bu besinler kemik gelişimi için önemli olan kalsiyumun en iyi kaynağıdır. Yumurta, düzenli et yiyen çocuklara gün aşırı, diğerlerine her gün verilebilir. Yumurta rafadan veya katı pişmiş olarak sandviç içinde veya omlet şeklinde de tüketilebilir. Çocuklar sebzeler konusunda çok seçicidir. Bu nedenle sebzelerin çorbalar, pilav, makarna, börek ve köftelerin içine doğrudan konması veya yanına ek olarak verilmesi sebzelerin daha zevkli ve kolay yenmesini sağlayabilir. Meyvelerin kabuklu olarak yenmesi bu yaş grubunda sık rastlanan kabızlık sorununun önlenmesine yardımcı olur.

Mutlaka Okumalısın!

Kış İçin Sıcak İçecek Tarifleri

İçinizi ısıtır, tadı damağınızda kalır fakat hepsinden önemlisi de kendinizi iyi hissettirir. Sıcacık kış içeceklerinden ...

Bir Yorum

  1. Süt yoğurt ve peynir çocuklarımın bolca yemesine dikkat ettiğim başlıca şeyler. Tavsiyeler için çok teşekkürlerr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir