Ana Sayfa / Erkek / Erkek Modasında Yeni Akım: Casual

Erkek Modasında Yeni Akım: Casual

Erkekler için giyim seçenekleri kısıtlı olsa da yapacakları kombinlerle olabildiğinde şık ve göz alıcı olmak isterler. İş dünyasında aktif olan erkekler için takım elbiseler vazgeçilmezlerin arasında olsa da; bu anlayış zamanla tasarımlarda klasik kesimlerin dışına çıkarak daha spor tarzlara yer verilmeye başladı. Özellikle yurtdışında şirketlerin ‘free friday’ özgürlüğünü vermesinden sonra ‘smart casual’ tarzı ön plana çıktı. İş hayatından sonra yavaş yavaş gündelik hayata, gece yemekleri, davet gibi pek çok özel organizasyonlarda tercih edilmeye başlandı.

6
İşin aslı casual giyim ‘business casual’ ve ‘smart casual’ olarak 2’ye ayrılıyor.
Business casual giyinmek istediğinizde takım elbise olmadan yine ciddi bir tarz kullanarak daha rahat seçimler yapabilirsiniz. Kumaş pantolon üzerine soft renklerden seçilmiş bir gömlek ve slim kravatlar kullanabilirsiniz. Spor kesim bir ceket ile kombinlediğinizde ciddi iş görüşmeleri, toplantılar ya da ofis için hem rahat hem de takım elbise kadar şık ve ciddi olabilirsiniz.
Smart casual giyim ise olabildiğine rahat ve şıktır. Casual spor ve rahat giyim demektir, smart casual ise spor ve rahatlığın yanında biraz daha özenli ve şık görünümü elde etmeyi söyler. Takım elbise yoktur ancak onun şıklığını aratmayacak parçalar kullanılmalıdır.

2
Bu tarzları oluştururken hangi parçaları nasıl kullanacağınızı bildiğinizde kombinlerinizi yaratırken hiç sorun oluşmayacaktır. Pantolon bu tarzın kilit noktasıdır. Kot pantolonlar şık ve rahat olmasına rağmen casual tarz yanında fazlaca spor kalıyor, bunun yerine kanvas pantolonlar en uygun olanı. Pantolon renklerinde lacivert tonları, kahverengi tonları ve camel tonları en uygun renkler olacaktır.

4
İkinci adım ise gömlek seçimi. Klasik beyaz, mavi, siyah gibi klasik renklerin dışına çıkarak dokulu, kendinden desenli, çizgili desenlerle oluşturulmuş gömlekleri tercih edebilirsiniz. Kesimi yine her zamanki görünümün dışında, dar kesim olmalı. Üzerine her daim olmasa da giyeceğiniz ceketler de çok önemli. Kumaş ceketleri raflara kaldırıp yerlerine spor kesim ve daha spor görünümlü kumaşlarla tasarlanmış ceketler almalısınız.

3
Son adım ise aksesuarlar ve ayakkabılar! Bağcıklı ya da bağcıksız spor ayakkabılar. Püsküllü ya da püskülsüz tasarımlar, zımbalı modeller, son dönemlerin gözdesi Oxford ayakkabılar gibi modelleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kullanacağınız ince kravatlar, kış aylarında ekleyeceğiniz atkı ve eldivenler, kemerler ile kombinlerinizi renklendirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir