Ana Sayfa / Alışveriş / Mezuniyetler İçin Elbise Önerileri

Mezuniyetler İçin Elbise Önerileri

Hem hüzünlü hem en sevinçli günlerden biri olan mezuniyet törenleri ve balolar… Bu özel güne hazırlık genellikle aylar öncesinden başlıyor. Hem gideceğiniz yere hem de vücudunuza en uygun elbiseyi bulmak, davetlilerden biri ile aynı kıyafeti giymemiş olmak ve bu özel günde bir yıldız gibi parlamak için doğru adımlar atmak şart.
Öncelikle mezuniyet töreninizin ya da balonuzun nerede yapılacağını bilmeniz gerekiyor. Açık havada ya da havuz başında yapılacak bir tören için mezuniyet elbiseniz uçuş uçuş elbiselerden yana olabilir. Mekânın ağırlığına göre daha gösterişli bir mezuniyet elbisesi de tercih edebilirsiniz. Kapalı alanlarda yapılacak törenler için balık formda, omuzları açıkta bırakan elbiseleri tercih edebilirsiniz.
En önemli ayrıntılardan biri de balo elbisenizin yanı sıra ayakkabı seçiminiz olacaktır. Toprak bir zeminde yapılacak etkinlikler için ince topuklar doğru bir tercih olmayacaktır. Hiçbirimiz en güzel gecemizde toprak zemine batan topuklarla zorlanarak yürümek istemeyiz değil mi?
Törenin nerede yapılacağı kesinleştikten sonra balo elbiseleri için arayış başlıyor. Bu adımda unutulmaması gereken en önemli nokta tercih edeceğiniz balo elbisenizin vücut tipinize uygun olması.
Peki bunu nasıl yapacağız dediğinizi duyar gibiyim. Öncelikle vücudumuzu çok iyi tanımalıyız. Kusursuz bir fiziğe dahi sahip olsanız size uygun olmayan bir balo elbisesi ile gecenin yıldızı olmanız pek de mümkün olmayacaktır.
Vücudunuzdaki kusurlardan şikayetçiyseniz öncelikli amacınız algıyı kusurlarınızdan uzaklaştırmak olmalı.

Elma vücut tipi; büyük göğüsler, ince olmayan bir bel ve beliniz ile orantılı bir kalça, geniş omuzlar ve ince bacaklar.
Elma vücut tipine sahipseniz belinizi ortaya çıkartacak mezuniyet kıyafetlerinden uzak durmanızı öneririm. Bunun yerine v yaka, göğüs ya da omuz dekolteli balo elbiselerini ya da ince bacaklarınızı ortaya çıkartacak yırtmaçlı veya mini elbiseler tercih etmenizi öneririm.

Kum saati vücut tipi; geniş omuzlar, ince bir bel ve beliniz ile doğru orantılı bir kalça.
Kum saati vücut tipine sahipseniz oldukça şanslısınız demektir. Geniş omuzlarınızı ortaya çıkartacak v yaka mezuniyet elbiselerini tercih edebilirsiniz. Vücudunuzu saran uzun mezuniyet elbiselerini tercih edebilir ya da ince belinizi ortaya çıkartacak modellere göz atabilirsiniz. Kum saati vücut tipinde dikkat edilmesi gereken tek önemli nokta vücudunuzdaki bu dengeli oranı bozmayacak balo elbiselerini seçebilmek.

Armut vücut tipi; dar omuzlar, geniş bir kalça.
Armut vücut tipi için en uygun balo kıyafetleri omuzları daha geniş gösterecek ya da kalça bölgesindeki genişliği örtecek elbiselerdir. Bu formdaki vücutlarda mezuniyet elbisesi seçerken yapılması gereken en önemli şey armut vücut tipini kum saati vücut tipi gibi göstermeyi başarabilmektir. Bunu başarmanın yolu da alt beden ile üst bedeni dengeleyecek balo elbiselerini tercih etmek.

Dikdörtgen vücut; omuz, kalça ve bel ölçüleri birbirine çok yakın, kıvrımsız bir vücut.
Dikdörtgen vücuda sahip genç hanımlar için balo elbise önerilerim arasında etek kısmı bol olan ve bele oturan modeller yer alıyor. Omuzları daha geniş göstermek içinse vatkalı ya da omuz detaylı balo kıyafetlerini tercih edebilirsiniz.

Ters üçgen vücut; geniş omuzlar, ince bir bel ve kalça.
Genellikle atletik bir görünüme sahip olan kişilerin sahip olduğu ters üçgen vücut tipine sahip olan hanımlar için önereceğim mezuniyet kıyafeti dikkati omuzlarda toplamayacak elbiseler. Çan etekli elbiseler ve v yakalar bu vücut tipi için en uygun mezuniyet kıyafetleri olacaktır.

Balo elbiselerinizi seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ten renginiz. Beyaz tenliyseniz pastel ve soğuk renklerden uzak durmanızı öneririm. Bu renkler yerine daha canlı olan kırmızı, mor ve mavinin tonlarını tercih etmelisiniz. Esmer hanımefendiler için önerim ise pastel ve açık tonlar. Pudra pembesi, açık mavi, mercan rengi ve yeşilin tonları gece boyunca ışıldamanızı sağlayacaktır.

Gelelim ayakkabı ve çantaya…
Abartılı bir elbise tercih ettiyseniz ayakkabılarınızı olabildiğince sade tutmanızı öneririm. Bu sayede göz yormadan, zarif ve şık bir görünüm elde etmiş olursunuz. Ayakkabınız ve çantanız, balo elbisenizin tamamlayıcı parçası olmalı ve abartıdan uzak olmalıdır. Sade bir elbise tercih ettiyseniz ayakkabı seçiminizde daha cesur davranabilirsiniz.
Mezuniyet elbiseniz abartılı da olsa sade de olsa makyajınızı ve saçınızı abartıdan uzak tutmanızı öneririm. Hafif buğulu bir makyaj, geniş dalgalar ya da dağınık bir topuz. Koyu renk bir ruj tercih etmek isterseniz sımsıkı toplanmış saçlar, hafif bir makyaj, bordo ya da kırmızı ruj tercih etmenizi öneririm.

Tesettürlü hanımefendileri de elbette unutmadık. Tesettür mezuniyet elbiselerini seçmek ilk bakışta zor görünebilir fakat birkaç altın kuralı takip ederseniz hiç de zor olmadığını göreceksiniz. Tesettür mezuniyet elbiselerinde altın kurallardan biri boyunuzu kısa göstermeyecek bir etek tercih etmek olmalı. Tercihiniz etekten yana olmayacaksa bol, şifon ya da ince kumaş bir pantolon tercih etmenizi öneririm. Tesettür mezuniyet elbisenizi sade bir parçadan yana kullanacaksınız ayakkabı ve aksesuar ile tesettür mezuniyet elbisenizi destekleyebilirsiniz. Şal tercihinizi size en yakışan renklerden tercih etmenizi öneririm. Şal, makyaj ve tesettür mezuniyet elbiseniz uyum içinde olmalı. Hafif ve doğal bir makyaj, ten renginize en çok yakışan şal ve bu ikiliye uyum sağlayacak şık bir kıyafet ile harika görüneceğinizden hiç şüphem yok.

Yıllar sonra bile gülümseyerek hatırlayacağınız bu özel gün için yalnızca birkaç küçük tüyo vermek istedim. Ne olursa olsun kendinize güvenin ve içinizdeki güzelliği ortaya çıkarın. Eminim içten bir gülümseme en güzel elbise ile çekilmiş fotoğraflarınızdan daha kıymetli olarak hafızalarda kalacaktır.

En güzel mezuniyet elbiseleri için tozlu.com’a göz atmayı unutmayın!

Moda ile kalın…

Hakkında tozlu.com

Mutlaka Okumalısın!

Spor Ve Şık Sweatshirt Kombinleri

Sonbahar ve kış mevsiminin gözdesi sweatshirtler bu sezon ezber bozacak gibi görünüyor. Renkli, işlemeli, baskılı, ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir