19 Mayıs 1919’da Ne Oldu?

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs 1919 tarihi Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kutladığı resmi bayramlarımızdan biridir. Çok özel bir temele sahip olan bu resmi bayram aynı zamanda ulu önder Atatürk’ün “Bugün benim doğum günüm!” dediği gündür aynı zamanda.

Peki, 19 Mayıs tarihini bu kadar özel kılan nedir? 19 Mayıs 1919 da ne oldu? Asırlık tarihe biraz yakından bakalım. 19 Mayıs 1919 Türk tarihinin dönüm noktalarından biridir. Milli Mücadele’nin temellerinin atıldığı, Türk ulusunun zaferine giden yolun başlangıcıdır.

Bandırma Vapuru - 1919
Bandırma Vapuru – 1919

Birinci Dünya Savaşı sonrası her millet gibi Türk Milleti de çok zor durumdaydı. Savaşın izleri her yere yayılmış, birlik, düzen kalmamıştı. Her açıdan bozulmuş bu düzeni toparlamak, yaraları sarmak ve güçlenerek yeniden doğmak gerekiyordu. O dönem bir Osmanlı subayı olan Mustafa Kemal ülkesinin ve milletinin bu durumda olmasını kabullenemez ve büyük bir adım atar. 16 Mayıs 1919 gecesi İstanbul’dan gizlice yola çıkar. 19 Mayıs 1919 günü ise büyük kurtuluşla sonuçlanacak uzun bir yola çıkışın ilk adımını atarak Samsun’a ayak basar.

Samsun Atatürk’ün rast gele seçtiği herhangi bir şehir değildi. Bandırma vapuru ile bu yola çıktığında Samsun’un işgal kuvvetleri için çok önemli, stratejik bir konum olduğunun bilincindeydi. 19 Mayıs 1919’da ne oldu sorusunun cevabını arayanların bilmesi gereken önemli noktalardan biri de budur. Özellikle seçilmiş olan Samsun tüm Anadolu’ya kolaylıkla ulaşabileceği, güvenilir bir noktaydı.

Samsun’a gelene kadar görevli bir subay olan Mustafa Kemal ayak bastıktan sonra tüm planını sivil olarak devam ettirmeye karar vermiştir. Çünkü dönemin Osmanlı Padişahı kendisini bir suçlu ilan etmiş ve hakkında idam kararı çıkartmıştır. Bu dakikadan sonra çok sevdiği askeri üniformasına veda etmiş, kendini vatanını kurtarmaya adamıştır.

19 Mayıs 1919’da ne olduğuna kısaca göz attıktan sonra resmi tatil ilan edilmesi ve bayram olarak kutlanmasına bakalım.

19 Mayıs 1919
19 Mayıs 1919

19 Mayıs ilk defa Samsun’da 1926 yılında Gazi Günü adında kutlanmıştır. Yıllar sonra 24 Mayıs 1935 yılında ise Atatürk Günü olarak resmiyet kazanmıştır. Türkiye’nin en büyük spor klüplerinin bir araya gelmesi ve yüzlerce sporcunun gösteri yapmasıyla bir spor günü haline gelmiştir. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray klüplerinden yüzlerce sporcu bugüne özel müsabakalar düzenlenmiştir. Bunun sonucunda yapılan görüşmeler ve Beşiktaş kurucu üyesinin girişimleriyle 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı adı altında her yıl kutlanmaya başlanmıştır. Yıllar sonra yapılan 12 Eylül Darbesi ile birlikte adı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olmuştur.

Peki, 19 Mayıs tatil mi?

Yıl boyu çalışan, emek harcayan herkes gibi kısa süreli de olsa bayramlarda tatil yapmak, bayram coşkusunu doyasıya yaşamak istiyoruz. 19 Mayıs tatil mi sorusu da bu nedenle çok merak edilenler arasında yer alıyor.

Türkiye’de ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramı resmi bayramdır. Bu nedenden dolayı 19 Mayıs günü resmi tatil ilan edilmiştir. Yani 19 Mayıs tatil mi sorusunun cevabı; evettir. Bu gün tüm kamu kuruluşları ve resmi kurumlar faaliyetlerine ara vermektedir. Bu sene Çarşamba gününe denk gelen 19 Mayıs da her yıl olduğu gibi resmi tatil ilan edilmiştir. Dini ve resmi diğer özel gün ve tatiller ile ilgili bilgilerin yer aldığı sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.