23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan; Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm Dünya çocuklarına armağan edilen özel bir çocuk bayramıdır. Dünya’da sadece çocuklara armağan edilen ilk ve tek bayram olma özelliğini de taşımaktadır aynı zamanda.

Kurtuluş Savaşı’ndan başarıyla galip çıktıktan sonra kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılından sonra ulu önder Atatürk; bu bayramı ülkenin çocuklarına hediye etmiştir. Her yıl 23 Nisan’da tüm ülkede coşkuyla kutlanır. Egemenliğin kayıtsız şartsız halka verilmesi, savaş günlerinin geride bırakılması ve artık huzur, barış içinde yaşamanın ne kadar önemli olduğunu vurgular.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ülkemizde her yıl büyük bir heyecanla beklenir. 1920 yılından beri her sene çocukların aylarca; büyük heveslerle hazırlandığı, şiirler okuduğu, danslar ettiği ve doyasıya eğlendikleri çok özel ve önemli bir gündür. Tüm okullarda öğrencilerin coşkuyla katıldığı etkinlikler, gösteriler düzenlenir. Bütün çocukların bir araya gelerek doyasıya eğlendiği bir gün geçirilir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı aynı zamanda bütün Dünya çocuklarının buluştuğu bir gündür. Bu bayram için ülkemiz yüzlerce ülkenin çocuklarını misafir eder ve ağırlar. Ülkeler arası kültür alış verişleri gerçekleşir. Çocuklar kendilerinden farklı kültüre sahip insanlarla tanışır ve yeni farkındalıklara sahip olur. Dünya’ya bakış açıları genişler. Ülkemizi kendi pencerelerinden tanıtırlar.

Atatürk çocuklara ve çocukların gelişimine, eğitimine çok önem verirdi. Tüm geleceği çocuklara emanet edebilecek kadar da çok güvenirdi. Yeni nesil onun için umut ve parlak bir gelecek demekti. Bu nedenle de onlara her açıdan iyi imkanlar sunmak istiyor, mutluluklarını önce tutuyordu. 23 Nisan da bunun ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Güvendiği, sevgi duyduğu çocuklara da kendisi, milleti için en önemli günlerden birini hediye etmiştir.

Ulusal egemenlik ve çocuk bayramı sadece çocukların neşeli gösterileriyle, kutlamalarla tamamlanmıyor. Neredeyse bir asırdan fazladır devam eden ve yüzyıllarca sürecek olan gelenekler de çocuk bayramında unutulmuyor. Bunlardan bir tanesi de çocukların tüm stratejik noktalarda 1 gün için başkan olması, önemli görevlerdeki kişilerin yerine geçmeleri. Cumhurbaşkanlığı, bakanlıklar, belediye başkanlıkları, büyük şirketlerdeki yönetim koltukları… Hepsi 1 gün için sadece çocuklara emanet ediliyor. Tüm sorunları kendi bakış açılarıyla değerlendiriyor, çözüm üretiyor ve bunları formalite icabı da olsa paylaşıp, çalışıyorlar. Bu gelenek sayesinde yıllardır binlerce çocuk, çocuk bayramında unutulmaz anlar yaşıyor.

Son 2 yıldır ne yazık ki Dünya’nın içinde olduğu mevcut pandemi nedeniyle çocuk bayramları eskisi gibi kalabalıklar içinde coşkuyla kutlanamıyor. Binlerce çocuğun bir araya geldiği, danslar ettiği, bambaşka ülkelerden arkadaşlarını ağırladıkları bayramlar ne yazık ki başka yıllara ertelenmek zorunda kaldı. Bu sene de geçen sene yapıldığı gibi her aile evini çocukları için bayram yerine çevirecek. Pencereler, balkonlar bayraklarla süslerle donatılacak, uzaktan bayram sevinci tüm çocuklara yaşatılacak.

Mustafa Kemal Atatürk & 23 Nisan Çocuk Bayramı
Mustafa Kemal Atatürk & 23 Nisan Çocuk Bayramı

Son olarak; Türk milletinin ve devletinin geleceği olarak gördüğü çocuklar için ulu önder Atatürk’ün söylediği birkaç cümleyi bırakmak isteriz.

“Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk’ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! Bu belli. Fakat zekanı unut! Daima çalışkan ol!”

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir