Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Anneler Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Anneler günü bu haftasonu kutlanacak. Yeryüzünde sahip olduğumu en büyük şansımız. En kıymetlimiz. Yeri doldurulamayan, hayatımızın en önemli kısmını kaplayan, en değerlimiz. Bizi hissettiği andan itibaren hep iyiliğimizi düşünen ve en büyük önceliği de bu olan annelerimizin hakkını ne yapsak asla ödeyemeyiz. 

Herkes annesini mutlu etmeyi ister, onu mutlu görmek dünyalara bedeldir. Her zaman farklı bahaneler yaratarak yüzlerinde gülümsemeyi görmek ister. Anneler günü de bu şekilde ortaya çıkmış özel günlerden biridir. Uzun yıllardır her ülkede, farklı tarihlerde kutlanmaktadır. Anne hediyesi arayanlara cevap vermeden önce gelin aşağıdaki başlıklara bir göz gezdirelim.

2021 Anneler Günü Ne Zaman?

Her yıl olduğu gibi bu yılda Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanacak Anneler Günü tarihi 9 Mayıs 2021‘dir.

Anneler Gününde Ne Oldu?

Anneler gününün tarihi çok eski zamanlara, Antik Yunan zamanlarına dayanır. Antik Yunan mitolojisinde pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea adına verilen şölenlerle ortaya çıkmıştır. Her yıl onun onuruna ilkbahar zamanı verilen bu şölenlerle Rhea onurlandırılırdı. 

ABD’nin Virginia eyaletinde yaşayan bir öğretmen olan Anna 1905 yılına annesini kaybetmişti. Annesi için her yıl bir kutlama yapmak istedi. Bu kutlama ilk kez 1908 yılında yüzlerce çocuk ve ailesi tarafından yapıldı. Resmi merciler bunu kabul etmese de eyaletteki politikacılar ve medya bu durumu paylaşmaya devam etti. Bu çabaların sonucunda 1914 yılında Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü olarak kabul edilmiştir. Bu tarihten beri her yıl Mayıs’ın ikinci pazarı annelere hediyeler alınır, onlara en özel kutlamalar sunulur. İşte anneler gününde ne oldu sorusunun cevabı böylece ortaya çıkmış oldu. 

Anneler günü ne zaman sorusu ise her ülkede farklı cevap buluyor. Günümüzde hala birçok ülkede farklı tarihlerde kutlanıyor. Bu da anneler günü ne zaman sorusuna cevap bulmayı zorlaştırıyor. Örneğin Norveç’te Şubat ayının ikinci pazarı kutlanır. Çin’de Çin Takvimine göre planlanır. İspanya’da Mayısın ilk pazarı, İsveçte son pazarı kutlanır. Türkiye’de ise Mayıs ayının ikinci pazarına denk gelen tarihte kutlanır. Peki siz annenize ne hediye alacağınıza karar verdiniz mi? En güzel anne hediyesi nedir, anneler günü hediyesi nasıl seçilir araştırdınız mı?

Anneler Günü Hediyeleri
Anneler Günü Hediyeleri

En Güzel Anneler Günü Hediyesi Nedir?

Anneler günü hediyesi araştırırken annenize çaktırmadan da sorsanız en güzel hediyenin siz olduğunu söyleyecektir. Bu doğru! Onun gözünde sizden daha değerli hiçbir şey yok ancak bu ona güzel bir anne hediyesi almanıza engel değil. 

Anneler günü hediyesi seçerken ilk önce annenizin hoşuna gidecek, onun tarzına uygun parçalar seçmenizi tavsiye ederiz. Hatta uzun yıllar kullanabileceği, her baktığında o günkü mutluluğunu hatırlatacak güzel bir hediye seçebilirsiniz. Her zaman takabileceği zarif bir kolye, bileklik, küpe ya da saat doğru bir tercih olabilir. Bu hediye bir eşofman takımı ya da giyim ürünü de olabilir.  Eşofman takımı modelleri ile ilgili yazdığımız bir içeriğe buradan göz atabilirsiniz.  Çok rahat ettiği bir çift ayakkabı da güzel bir seçim olabilir. Tozlu.com anneler günü hediyeleri için buraya göz atabilirsiniz.

Yeni Anneye Anneler Günü’nde Ne Alınır?

Etrafınızda daha yeni anne olmuş birisi var ve siz de onu mutlu etmek istiyorsanız seçeneklerinizi daha geniş tutabilirsiniz. Her kadın için ilk kez yaşayacağı bu özel gün çok farklı anlamlar taşır. İlk heyecan, ilk mutluluk, ilk hevesler… Bu mutluluğu ufak bir hediyeyle taçlandırmak isteyebilirsiniz. Yeni anne olan yakınınız o günü hiç unutmayacaktır. Bu nedenle bunu simgeleyen ufak bir hediye onu çok mutlu edecektir. Seçeceğiniz hediyenin anısı olan, sizi hatırlatan özellikleri olmalı. 

Hala ne yapacağını bilmeyenler için birçok konuda sorulara cevap olmak istedik. Bu özel günün tarihi ve annelere hediye önerileri gibi çok merak edilen soruları detaylandırdık. Unutmayın aldığınız hediye ne olursa olsun, anneniz için kocaman bir sarılma ve öpücük kadar kıymetli olmayacaktır. Herkese, her anneye, harika bir anneler günü dileriz! 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir