Kadınların Tutkusu: Topuklu Ayakkabı

Topuklu Ayakkabı

Topuklu ayakkabı moda dünyasında yıllardır tüm kadınların ortak tutkusu durumunda. Dolaplarda fazlasıyla yer alsa da ayakkabı satın alma tutkusunun önüne geçmek çok da mümkün olmuyor. Her sezon ortaya çıkan yeni tasarımlar da bu tutkuyu tetikleyen başlıca faktör oluyor. Yenilenen moda dünyası sadece giyim değil kadın ayakkabı sektöründe de kendini gösteriyor. Yılın rengi, yılın kumaşı, yılın detayları derken ortaya binlerce farklı tasarım çıkıyor. Hepsi bir araya gelince yeni ayakkabı alma isteği arttıkça artıyor.

Bilek Kemerli Kadın Topuklu Ayakkabı
Bilek Kemerli Kadın Topuklu Ayakkabı

Kadın ayakkabı deyince akla önce topuklu ayakkabı modelleri geliyor. Düz ayakkabılar ya da spor ayakkabılara kıyasla çok daha feminen duran bu modeller her yaştan kadının vazgeçilmezleri arasında. “Must have” kategorisinin ilk sıralarında geliyor ve moda ne kadar değişirse değişsin, trendler ne kadar hızlı yok olursa olsun topuklu ayakkabı modelleri otoritesini asla kaybetmiyor. Kendi içerisinde de yüzlerce farklı detaya ve isme sahip olan topuklu ayakkabılara yakından biraz daha bakmaya ne dersiniz? O zaman kadın topuklu ayakkabı dosyasını açıyoruz.

Topuklu ayakkabılar yıllardır kadınların bir numaralı tercihi olmuş. Görünüm ve şıklığının yanında vücut proporsiyonuna da etkisi olunca daha sık kullanılabilir haline gelmiş. Yüksek topuklu ayakkabıları giydiğinizde bacak ve kalça kaslarınız düz ayakkabılara oranla daha çok çalışır ve bu da daha sıkı bir görünüm verir. Böylece bacaklarınız olduğundan daha sıkı ve düz görünür. Basen ve bel bölgenizde daha biçimli ve dik görünüme ulaşır. Giydiğiniz her kıyafette bunu fark edebilirsiniz.

Stiletto modeli kadın topuklu ayakkabı dünyasının parlayan yıldızı konumunda. Bu modelin keşfedildiği ve moda dünyasına adım attığı günden beri asla yıldızı sönmedi. Minik detaylarla çeşitlendirilen stilettolar her kadının koleksiyonuna girmeyi başarmış bir modeldir ayrıca. Burun kısmı platformsuz, desteksiz, ince ve yüksek topuklara sahip görkemli bir modeldir. Deri, süet ve rugan başta olmak üzere tüm materyallerle üretilir. Kendi başına şahane bir görünüme sahip olduğu için üzerinde çok fazla detay istemez. Sadece ufak tefek tasarım oyunlarıyla çeşitlendirilebilir. Stiletto denildiğinde aklınıza çok yüksek topuklar geliyorsa hemen unutun. Bu tamamen geçmişte kaldı. Şimdilerde günlük hayatta bile çok rahat kullanabileceğiniz daha alçak topuklu ve incecik olmayan, kullanışlı boyutlarda tasarlanıyor ve üretiliyor.

Stiletto Kadın Topuklu Ayakkabı
Stiletto Kadın Topuklu Ayakkabı

Sivri topuk ayakkabı (sivri burun topuklu) da stilettolarla birlikte kadınların hayatında önemli bir yer kaplayan model. Stiletto modellerinde sıkça denk geldiğimiz bu detay fındık topuk dediğimiz mini topuklu ayakkabılarda da çokça kullanılıyor. Parmak dekolteli topuklu ayakkabı sevenlerdenseniz sivri burunlu ayakkabılara mutlaka bakmalısınız. Günlük kullanımdan ziyada daha çok davetlerde tercih edilen bu modelden mutlaka dolabınızda bir çift olmalı.

Rahatına düşkün, gün içerisinde konforlu ayakkabı tercih etmek isteyen kadınların ise ilk adresi kısa topuklu ayakkabılar oluyor. Sivri topuklara sahip modeller genellikle uzun saat kullanıma uygun olmayabiliyor. Hem yüksek hem incecik sivri topuklu ayakkabılar birkaç saat sonra korkunç ayak ağrılarına neden olabilir. Bunun önüne geçmek için de kısa topuklu ayakkabı ideal seçim olabilir. Bu modellerde yine ince topuklu ayakkabı bulabildiğiniz gibi kalın topuklu ayakkabıları da kolaylıkla bulabilirsiniz.

Kadın topuklu ayakkabı seçiminde mutlaka dikkat etmesi gereken birkaç nokta var. Yüksek topuklu ayakkabılar eğer ayak yapısına uygun üretilmediyse bacak ve bel sağlığı için ileri vadede tehdit oluşturabilir. Uzun saatler, sağlıklı yapıda olmayan bir topuklu ayakkabı giydiğinizde önce bel rahatsızlıklarını ortaya çıkaracak sonrasında ağrılarla dolu günler gelecektir. Bunlardan uzak durmak için ayakkabılarınızı mutlaka daimi müşterisi olduğunuz markalardan yapmakta yarar var.

Tozlu.com tüm ayakkabılarında olduğu gibi kadın topuklu ayakkabılarını seçerken öncelikle sağlık diyor. Ayak yapısına uygun, ortopedi destekleyici topuklu ayakkabı kategorisini incelemeyi unutmayın.

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir