Pratik, Sağlıklı, Tok Tutan Sahur Menüsü Nasıl Olmalı?

Sahur Menüsü

Pratik, Sağlıklı, Tok Tutan Sahur Menüleri Nasıl Olmalı?

Ramazanın gelişiyle birlikte hem iftar hem de sahur menüleri için tatlı bir telaş başlıyor. Ramazan menüsü oluştururken iftar menülerine dikkat edildiğinden çok sahur menüsüne dikkat etmek gerekiyor. Çünkü bu yemeğin üstüne kısa süre içerisinde sıvı alabiliyoruz ve sonrasında uzun bir açlık ve susuzluk süresi bizi bekliyor. Bu nedenle tercih ettiğimiz yiyeceklerin bu şartlarda bizi zorlamaması aksine rahatlatması gerekiyor. Peki, nelere dikkat emeniz gerekiyor? Sahurda ne yenir? Bu soruların cevabını hep birlikte inceleyelim!

Sahur menüsü her şeyden önce gerçekten doyurucu olmalı. Gün içerisinde enerjinizi düşürmeyecek, sizi halsiz bırakmayacak ve ekstra su ihtiyacı yaratmayacak şekilde hazırlanmalıdır. Protein, sağlıklı yağlar ve hafif karbonhidrat içermelidir. Ufak kuru ya da taze meyveler, çiğ kuruyemişler tercih edilebilir. Gün boyu rahat bir oruç süreci geçirmek için gece yiyeceğiniz yemeklerin sizi uzun süre tok hissettirecek, kolay acıktırmayacak besinlerden seçilmesi bu noktada çok önemlidir.

Sahur Menüsü
Sahur Menüsü

Sahur gecenin son saatleri ve sabahın ilk saatlerinde yenen bir yemek olduğu için ağır yiyeceklerden de uzak durmak gerekiyor. Akşam yemeği tarzı yemekler midenizi yorabilir ve rahatsız edebilir. Bu nedenle sahur menüsünü oluştururken biraz daha hafif menüler oluşturulmalı. Kahvaltı aslında bu menü için çok uygun. Kızartmalara yer vermeden hazırlanan bir kahvaltı masası yeterli olacaktır.

Yumurta sahur menüsü deyince akla gelen ilk besin oluyor. Hem içerdiği sağlıklı yağlar hem de protein yüksekliği ile birlikte sizi uzun süre tok hissettirecek ve acıkmanızı geciktirecektir. Yalnız yumurtayı tüketirken pişirme tekniğinize dikkat etmelisiniz. Yağda pişireceğiniz yumurtalar sizde susuzluğa neden olacak ve gününüzü zorlaştıracaktır. Bunun yerine haşlanmış yumurta tercih etmeniz daha doğru olacaktır.

Yumurta yanında kepekli, tahıllı, karabuğday unlu gibi ekmekler tercih etmeye çalışmalısınız. Bu ekmekler klasik buğday ekmeklerine göre daha uzun süre tok tutar. Ayrıca lifli yapılarından dolayı çok sağlıklıdırlar. Bağırsakları yormaz, sindirimi kolaylaştırır.

Sahurda peynir yemek istiyorsanız az tuzlu olanlardan seçim yapmaya özen gösterin. Fazla tuz hem susamaya hem de midenizin rahatsız olmasına neden olacaktır. Bunun yanında bolca domates, salatalık ve yeşillik ekleyerek ferahlık katabilirsiniz.

Son olarak sahur menüsüne taze ya da kuru meyveler, kuru yemişler eklemeyi ihmal etmeyin. Mevsimin taze meyvelerine mutlaka sofranızda yer verin. Kuru yemişleri çiğ olanlardan tercih edin, tuzlu, kavrulmuş yemişler size yarardan çok zarar sağlayacaktır. Çiğ ceviz, çiğ iç fındık, çiğ badem gibi sağlıklı yağdan güçlü olanları seçmeye özen gösterin.

İftar Menüsü
İftar Menüsü

Son olarak hem sahur menülerinde hem de ramazan menüsünde şarküteri ürünlerinden uzak durmayı ihmal etmeyin. İşlenmiş, çiğ şarküteri ürünleri hem sizi hızlı acıktıracak hem de sonraki gün içerdikleri baharatlar nedeniyle fazlasıyla susatacaktır. Sucuk, pastırma gibi geleneksel pişirilerek tüketilen besinleri ise çok istiyorsanız iftarda tüketmeye çalışın.

Sahurda ne yenir sorusunun cevaplarını genel hatlarıyla bu şekilde bulabilirsiniz. Ayrıca her zaman olduğu gibi bol bol sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin. Sahur yemeğini yedikten hemen sonra yatmayın ve sıvı alımına devam edin. Kısa sürede çok fazla su içmek size sıkıcı geliyorsa meyveler, taze nane, limon ve salatalık dilimleriyle çeşitlendirebilirsiniz. Böylece su her zamankinden daha ferah ve lezzetli olacaktır.

Ramazan ayı fazla yemekten uzak durmayı, nefsi terbiye etmeyi amaçlayan huzurlu bir aydır. Bu nedenle de yediklerimize daha fazla özen göstermeliyiz. Ramazan menüsünü amacından şaşmadan, açlığın verdiği hisle masaları tıka basa, ihtiyacımızdan daha fazla yiyecekle doldurmak yerine az ama öz menülerle hazırlamalıyız. Sahurda ne yenir, iftarda ne yenir gibi soruların cevaplarını ararken bu detayları da aklınızda tutmaya özen göstermeliyiz. 

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir