Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor?

Ramazan 2021 ne zaman başlıyor?

Dünya üzerindeki tüm Müslümanların heyecanla beklediği, bin aydan daha kıymetli olan Ramazan ayı neredeyse geldi. 30 gün boyunca oruç tutarak maneviyatını güçlendirmek, daha kötü şartlarda yaşayanları kavrayabilmek ve farkındalığa sahip olmak isteyenler için geri sayım başladı.

Her sene olduğu gibi Ramazan 2021 de bu yıl heyecanla ve büyük umutlarla bekleniyor. Recep ve Şaban ayını da kapsayan 3 ayların sonuncusu “Ramazan ayı ne zaman başlıyor?” sorusunun cevabı ise merakla araştırılıyor. Diyanetin her sene oluşturduğu takvime göre Ramazan 2021 bu sene 13 Nisan tarihine denk geliyor. Hicri takvime uygun olarak, Diyanet tarafından açıklanan takvime göre Ramazan ayının bitişi ise 12 Mayıs olacak.

Takvimlerin ve gün takiplerinin bu kadar yaygın olmadığı dönemlerde “ramazan ayı ne zaman başlıyor?” sorusuna cevap nasıl alınıyordu, hiç merak ettiniz mi? Osmanlı döneminde ay hesaplamaları hilal görünümü baz alınarak hesaplanırdı. Ay’ın 8 evresinden biri olan hilal görünümünden sonraki 29 veya 30 gün boyunca Ramazan ayı sayılırdı.

Her sene tüm Müslümanların büyük heyecanla beklediği 3 aylar ve Ramazan ayı ruhun arınması, inziva anlamına da geliyor. Bu aylar boyunca İslamiyet’te haram sayılan her şeyden uzak durmaya ekstra özen gösteriliyor. İnsanlar arası yardımlaşma daha da önem kazanıyor. Çocukları ve düşkünleri sevindirmek her zamankinden çok daha kıymetli sayılıyor.

Kur’an-ı Kerim’de adı geçen, değeri, kıymeti özenle anlatılan tek ay Ramazan ayı’dır. Bin aydan daha hayırlı olarak bilinen Kadir Gecesi de ramazan ayı içinde yer alan en önemli günlerden biri. İbadetlerin en yoğun, en güçlü haliyle yapıldığı bu kutsal gecede 8 Mayıs tarihine denk gelmektedir. Ayrıca ramazan ayı Kur’an ayetlerinin Hz. Muhammed’e ayetler halinde inmeye başladığı ilk aydır.

Ramazan ayı her ne kadar ruhsal bir arınma olarak görünse de bedensel olarak da arınma söz konusu. Ramazan başlangıcı ile birlikte beslenme düzeninde önemli farklılıklar ve yeni bir düzen meydana geliyor. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği düzeninden uzaklaşıp sahur ve iftar düzenine geçiliyor. Sabahın ilk ışıklarında yemek yiyor, gündüzün son saatlerine kadar oruç tutuyor ve akşam ezanı sesiyle birlikte oruçlar açılıyor.

Bu düzenle birlikte gün içerisinde fazladan yemek yeme sona eriyor. Midenin uzun süre boş kalması nedeniyle ilk yemekler daha dikkatli yeniyor. Midenin yorulmaması için yemekler özel seçiliyor. Daha az porsiyonlar tercih ediliyor ve yorucu olmayan, sağlıklı seçimler yapılıyor. İnsan vücuduna zararı olan ağır yemekler yerine daha hafif yiyeceklere yöneliniyor. Bu açılarla birlikte ramazanın başlangıcı insanların hem bedensel hem de ruhsal yenilenmesi anlamına da geliyor.

Ramazan ayı ne zaman başlıyor sorusunun cevabını bulduktan sonra herkes bu ayı en verimli, en dolu nasıl geçiririm sorusuna cevap aramaya başlıyor. Ramazan 2021 ile birlikte paylaşımlar daha çok gündeme gelmeye başlıyor. Yardım kuruluşları, dernekler, yerel oluşumlar gibi geniş çaplı destek verebileceğiniz gibi sadece kendi çevrenize odaklanarak da birilerine yardım eli uzatabilirsiniz. “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir.” Hadisini örnek alan tüm Müslümanlar imkanları dahilinde yardımlar yapıyor. Sizler de önce kendi yakın çevrenizden başlayarak Ramazan 2021 dönemini istediğiniz gibi huzurlu, güvenli, birilerine destek olmanın mutluluğuyla tamamlayabilirsiniz. Ayrıca ramazanın başlangıcıyla teravih namazları da başlamaktadır. Her yıl; akşam ezanı sonrası cemaat ile birlikte kılınan Ramazan Ayı’na özel bir namazdır.

Bu sene 13 Nisan 2021 – 12 Mayıs 2021 tarihlerini kapsayan Ramazan Ayı’nın herkese huzur getirmesini dileriz. 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.