Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeli?

Ramazan Ayinda Nasıl Beslenmeli

Ramazan ayının başlangıcı ile birlikte Ramazan Ayında nasıl beslenmeli sorusu yeniden sıkça aranır hale geldi. Tüm İslam aleminin büyük bir sevinçle karşıladığı, 11 ayın sultanı Ramazan ayının bugün ilk günü. Ramazan ayı özünde yardımlaşmanın önemini, kendimizden daha zor durumda olanların halini daha iyi kavramayı, tüm insanların birbirine yardım eli uzatması fikrini barındırır.

Ramazan ayı aynı zamanda nefsimizi yönetmemizin de ne kadar önemli olduğunu hatırlatır. Günün belli saatlerinde yiyecek ve içecekten uzak kalarak onların ne kadar kıymetli olduğunu anlamamıza yardımcı olur. Yardım ve ibadetle birlikte ruhumuzu arındırırken değişen beslenme düzeniyle birlikte tüm vücudumuzu da zararlı yeme düzeninden arındırırız. Yeteri kadar yemenin ne derece doğru, fazla yemenin de vücuda zararlı olduğunu fark ederiz. Bu dönem adeta vücudumuz ve ruhumuz için uyanış olur.

Yemek yeme düzenimiz başta olmak üzere tüm düzenimizi ramazan ayı boyunca iftar ve sahur saatlerine göre ayarlarız. Yiyeceğimiz yemeklerin çeşidi de buna dahil. Peki, bu sene bahar aylarına denk gelen Ramazan Ayında nasıl beslenmeli?

Öncelikle bu süreçte saatleri de göz önünde bulundurarak çok ağır yiyeceklerden ve fazla yemekten uzak durmayı ihmal etmemeliyiz. Uzun süre aç kalmanın verdiği hisle fazla sayıda yemek çeşidi yapmamaya dikkat etmek gerekli. Sebze, meyve ve proteinin dengeli olduğu menüler oluşturulmalı.

Sahurdan sonra akşam ezanına kadar açlık hissiyle aklımızdan yüzlerce yemek geçer, canımı sürekli ayrı bir şey ister. Tümünü kısıtlı bir saat diliminde yememiz ise mümkün olmadığı gibi Ramazan ayı ruhuna da ters düşer. İş böyleyken iftar menüsü, ramazan menüsünü nasıl oluşturmalı, ramazan ayında ne yemeli?

Öncelikle sıvı alımının insan vücudu için ne kadar önemli olduğunu unutmayın! İnsan vücudu yapısı gereği gün içerisinde belli oranda suya ihtiyaç duyar. Sağlıklı bir insan için bu oran ortalama 2.5 litreye denk gelmektedir. Günün en hareketli saatlerinde su içmediğimiz için akşam bu kaybı mutlaka kapatmalıyız. İftar yemeğinden sonra sahura kadar mutlaka en az 2 litre su almaya özen göstermeliyiz.

İftar menüsü de mutlaka dengeli hazırlanmalıdır. Menüde hem sebze hem de protein içeren besinler bulunmalıdır. Ağırlıklı sebze yemekleri ya da sadece et, tavuk ya da kuru baklagiller gibi sırf protein olmamalıdır. Ayrıca yemeklerin de sağlıklı bir şekilde pişirilmesine dikkat edilmelidir. Kızartmalar evet, çok lezzetli ancak sık sık yemeye uygun yemekler değil ne yazık ki. Bu nedenle kızartmadan uzak durmaya özen göstermek gerekiyor. Ayrıca kızartılarak pişirilen yemekler ekstra su ihtiyacı oluşturduğu için ramazan menüsü için uygun olmayacaktır. Haşlama, buğulama, buharda pişirme, fırında pişirme yöntemleri tercih edilebilir.

Örnek bir iftar menüsünde çorba, ana yemek ve salatanın yer alması yeterli olacaktır. Çorba, uzun saatler gıda girmeyen mideyi hareketlendirecek ve sonrasında yiyeceğiniz yiyeceklerin daha rahat öğütülmesine yardımcı olacaktır. Ana yemek yanında mutlaka salata, yoğurt ya da cacık tercih etmeye özen göstermemiz gerek. Bu sayede hem yağ, karbonhidrat ve protein dengesi sağlanmış olacak hem de sade, tazeleyici ve besleyici bir öğün elde etmiş olacağız. Ayrıca iftardan 2 saat sonra birer porsiyon meyve ile vitamin almayı da ihmal etmemeliyiz.

Ramazan ayında ne yemeli kısmında size ufak bilgiler verdikten sonra örnek bir ramazan menüsü sunmak istiyoruz.

Çorba olarak besleyici, mideyi yormayan çeşitlerden seçim yapmalıyız. Etli, sakatat içeren çorbalar yerine sebze ya da baklagil çorbalarını tercih edebiliriz. Mercimek çorbası, sebze çorbası, domates çorbası ya da ezogelin çorbası uygun seçimler arasında.

Ana yemeklerde seçimleri biraz daha genişletebiliriz. Et, balık, tavuk yemeklerine haftada bir mutlaka sofranızda yer verin. Et yemeklerinin yanında yeşil bir salata olmasına özen gösterin. Kırmızı et yanına salata ekleyebilir ve zeytinyağlı bir sebze yemeği de tercih edebilirsiniz.

Yemek sonrası tatlı yerine meyve çok daha doğru bir seçenek olacaktır ancak bu yeterli gelmiyor, tatlı yemeye ihtiyaç duyuyorsanız burada da şerbetli tatlı yerine sütlü tatlılara yönelmek uygun olur. Bol şerbetli baklava, şekerpare ya da kadayıf gibi seçeneklere karşın; güllaç, sütlaç, kazandibi ya da muhallebi gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz.

 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir