Ramazan Bayramı Ne Zaman Başlıyor? (2021)

Ramazan Bayramı Ne Zaman

Ramazan bayramı ne zaman sorusu artık sorulmaya başladı. Pandemi gölgesinde ve tam kapanma ile geçecek 2021 ramazan bayramı kısa süre sonra bizimle olacak. Bayramlar yüzyıllardır gelenekselleşmiş mutluluğun anahtarı demek. Çocukluğumuzdan kalan en güzel anılar demek. Neredeyse herkes için bu böyledir. Hatıralar hep mutlu anlar, güzel ritüeller, telaşlı hazırlıklar, koşturmacalarla doludur. Hele de çocukken yaşanan bayramlar hep taptaze aklımızdadır. Alınan bayramlıklar, ailecek yenen yemekler, heyecanla uyanılan bayram sabahları… Hepsi en özel en kıymetli anılarımızdandır. 

Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Bu sene bayram çok yakınımızda. Uzun süredir minnetle beklediğimiz Ramazan Bayramı için geri sayım başladı. Ramazan Bayramı ne zaman? sorusu akılları kurcalarken diyanetin takvimi buna çoktan net cevabı vermişti. Bu sene Ramazan Bayramı 2021 yılının Mayıs ayına denk geliyor. 13 Mayıs Perşem 2021 sabahında mutlu bir bayrama uyanacağız ve 15 Mayıs Cumartesi 2021 günü de bayramın son günü olacak.

Ramazan Bayramı 2021 yılında geçmiş yıllara göre biraz daha farklı yaşanacak. Tüm Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de bir tam kapanma söz konusu. Bu nedenle ramazan bayramı tatili söz konusu değil. Evlerimizden dışarı çıkmadan bayram coşkusu yaşamak zorundayız. Eski yılalrda olduğu gibi akrabalarımızı ya da dostlarımızı ziyaret edemeyecek, kalabalık bayram yemekleri yiyemeyeceğiz. 

Bayram Tatili Kaç Gün Olacak?

Yazımızın en başında da bahsettiğimiz gibi bu yıl pandemi sebebiyle maalesef tam kapanma ile geçiriyoruz kurban bayramı dönemini… Planlı takvime göre 13 – 15 Mayıs tarihleri arası Ramazan bayram tatili süresidir. Ancak biliyorsunuz ki #TamKapanma nedeniyle 29 Nisan 17 Mayıs arası evlerimizdeyiz.

Ramazan Bayramı - Şeker Bayramı
Ramazan Bayramı – Şeker Bayramı

Peki siz çocukluğunuzdaki bayramları hatırlıyor musunuz? Ramazan bayramı ne zaman diye heyecanla sorular sorduğunuz, ramazan bayramı tatilini iple çektiğiniz o mutlu günlere dair aklınızda neler kaldı? Gelin yıllardır unutulmayan ve devam eden bayram geleneklerini hatırlayalım. 

Ramazan bayramı denildiğinde akla ilk gelen detay bayramlık pabuçlar oluyor genellikle. Kız çocukları için kırmızı parlak ayakkabılar, erkekler için ise siyah şık mokasenler… Bayramdan hemen önce çarşıya çıkılır, imkanlar dahilinde alınabilen en iyi ayakkabılar, giysiler alınırdı. Bunların bayrama kadar giyilmesine izin olmazdı. Arefe gecesinden bayram banyoları yapılır ve sonraki gün için hazırlıklar başlardı.Geceden pabuçlar başucuna konur, heyecanla uykuya dalınırdı. 

Sabah erkenden uyanılır tüm aile hazır olduktan sonra kalabalık bir kahvaltı masası kurulurdu. Aile büyükleri ile bayramlaşma ise sonraki adımdı. Bayramda komşu ziyaretleri, akraba ziyaretleri olmazsa olmazdır aynı şekilde yanlarındaki şeker çantası da. Kapı kapı yapılan bayramlaşma ziyaretlerinde verilen şekerler, çikolatalar biriktirilir sonrasında oyun zamanı yenirdi. 

Bunların yanında heyecan verici bir gelenek de büyüklerden alınan bayram hediyeleriydi. Herkes ailesinde ya da çevresindeki çocuklara imkanı dahilinde onları mutlu edecek hediyeler verirdi. En özenilen en sevilen ise aile büyüklerinden gelen bayram mendilleri idi. Kenarları emek emek işlenmiş, zarif detaylı mendiller içinde hazine gizlerdi. Hemen köşelerine geçip mendillerini açan çocuklar içinde ya bir miktar para ya da ufak güzel şekerlemeler bulurdu. 

Ramazan bayramı tatlı çeşitleri

Ramazan bayramı tatlı çeşitleriVe bayramların baş tacı çeşit çeşit tatlılar… Her evde misafire ikram edilmek üzere mutlaka tatlı yapılırdı. En çok tercih edilen, tam bir Türk klasiği olan baklavayı birçok evde görebilirdiniz. Herkesin yapış şekli ve içine koyduğu malzeme farklı olurdu. Birinin tadı diğerine asla benzemezdi. Ancak sadece baklava yapılmazdı. Bunun yanında şekerpareler, lokmalar, gül tatlıları, kadayıflar da yapılırdı.

Çok eski yıllarda ise meydanlarda bayram şenlikleri yapılırdı. Tüm halkın bir araya geldiği, şarkılar söylenen, danslar edilen, çocukların eğlenceli oyunlar oynadığı muhteşem saatler geçirilirdi. 

Ne yazık ki Ramazan Bayramı 2021 yılında bu şekilde geçmeyecek. Tüm sevdiklerimiz, kendimiz ve ailemizin sağlığı için çekirdek ailemizle evlerimizde kalmak zorundayız. Ramazan bayramı tatilini yine evlerimizde geçirmek zorundayız. Gelecek bayramları eksiksiz geçirebilmek, sağlığımızı kaybetmemek için bu sene bu özveriyi göstermemiz gerekiyor. Bunu düşünerek hareket etmeliyiz. 

Sevdiklerimizden uzak da olsak bir telefon kadar yakınımızda olacaklar. Bizler de tozlu.com ailesi olarak şimdiden herkese mutlu, sağlık dolu bir bayram dileriz! 

Önerilen makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir